Trzecie szkolenia organizowane przez ITA

Informacje o trzecim szkoleniu organizowanych przez ITA (International Testing Agency), skupiającym się na wartościach, prawach i obowiązkach zawodnika.

272

02.06.2020r. Odbyło się trzecie wirtualne szkolenie z cyklu pięciu szkoleń organizowanych internetowo przez ITA. W szkoleniu tym, skupiającym się na wartościach, prawach i obowiązkach zawodników, brało udział wielu zawodników oraz trenerów należących do związków członkowskich Naszej Światowej Organizacji IFMA.

Podczas trwania szkoleń kilka osób prezentowało istotne fakty bądź naświetlało problem poprzez historie związane z dopingiem:

  • Kady Kanouté Tounkara – zawodniczka w 2008 rocznej Olimpiadzie, Przewodnicząca Komitetu Edukacji WADA oraz członek Grupy Edukacji ITA – była jednym z prelegentów podczas szkoleń. Przedstawiła kwestie związane z własnymi i sportowymi systemami wartości oraz jak mogą one wpływać na podejmowane decyzje.
  • Olya Abasolo, kierowniczka ds. Edukacji w ITA, omówiła prawa i obowiązki zawodników, oraz Zasadę Ścisłej Odpowiedzialności – czyli zasady głoszącej, że tylko i wyłącznie zawodnik ponosi odpowiedzialność za jakiekolwiek niedozwolone substancje wykryte w jego organizmie, niezależnie od faktu, czy zarzył je świadomie, czy też nie.
  • Sharad Kumar – hinduski paraskoczek wzwyż, opowiedział o swojej historii zawodowej. Podczas przygotowań do pewnych zawodów został bezpodstawnie oskarżony o oszukiwanie. Kumar nie miał możliwości udowodnienia swojej niewinności i do dnia dzisiejszego jest uważany za dopingowca.
  • Soren Johansson, były duński lekkoatleta dziesięcioboju, został objęty zakazem uczestnictwa w zawodach do końca życia po dwukrotnym wykryciu w jego organizmie sterydów anabolicznych. Był pierwszym duńskim zawodnikiem, który dostał tak surową karę za doping.

Wszystkie informacje oraz przedstawione historie były przekazane  w sposób interesujący dla uczestników, którzy z wielką chęcią będą uczestniczyć w kolejnych, na pewno równie interesujących, szkoleniach.

Wszystkie dotychczasowe szkolenia ITA można obejrzeć na stronie IFMA.

Źródło: muaythai.sport