Muaythai

_____________________________________________________________________________
Opis dyscypliny sportowej Muaythai

Muaythai to narodowy tajski sport walki o tysiącletniej tradycji, nieodłącznie związany z historią i kulturą tego kraju. Obecnie wiodący sport narodowy, będący wizytówka Tajlandii na całym świecie. To sport honoru i wielkiej szlachetności, rycerski sport dla odważnych, którzy gotowi są zaakceptować długie godziny treningu, żeby dojść do jak najwyższego poziomu w sztuce walki. Niewiele jest tak skutecznych i spektakularnych dyscyplin, wymagających jednocześnie niezwykle intensywnego zaangażowania.

Zawodnicy wchodzący do ringu darzą się najwyższym szacunkiem. Również ich trenerzy i nauczyciele nazywani po tajsku „Khru” są bardzo poważani i doceniani przez swoich uczniów. Właśnie z oddawaniem czci trenerom i nauczycielom związana jest kolejna z tajskich tradycji, niezmiennie praktykowana przed każdą walką muaythai i wyróżniająca nasz sport wśród innych dyscyplin. Nauczyciele muaythai posiadają ogromną wiedzę, są wytrwali, prezentują wysoką kulturę osobistą i odznaczają się nienaganną postawą moralną. W zamian za przekazywane wartości, doświadczenie i wiedzę otrzymują od swoich uczniów najwyższy szacunek. Wspominana wyżej tradycja to rytualny taniec „Wai Khru”. Pokazuje on respekt i wdzięczność ucznia względem nauczyciela. Słowo „Wai” po tajsku oznacza oddanie szacunku, a „Khru”, jak już wspominaliśmy powyżej, trenera, nauczyciela, mentora. Wai Khru jest również nierozerwalnie związane z towarzyszącą mu muzyką i użyciem określonych instrumentów. Muzyka, którą słyszymy podczas walki muaythai oraz w trakcie rytuału Wai Khru, grana jest przez małą orkiestrę, której muzycy posługują się instrumentami takimi jak: ta pong lub glong-kag (bębny), pee java (flet) oraz ching (cymbały). Dla widzów i kibiców jest to niezwykle piękne widowisko, które wprawia tłumnie zgromadzoną widownie w zachwyt.

Polski Związek Muaythai  – jedyny organ zarządzający muaythai w Polsce.
Polski Związek Muaythai działa na arenie polskiej i międzynarodowej od 2012 roku, współpracuje z MSiT oraz PKOl.
Polski Związek Muaythai  jest członkiem International Federation of Muaythai Associations (IFMA – Światowa Federacja Muaythai) oraz European Muaythai Federation (EMF – Europejska Federacja Muaythai).
Jesteśmy również jedynym oficjalnym przedstawicielem na Polskę World Muaythai Council (WMC – Światowa Federacja Muaythai zawodowego).

27 lipca 2019 International Federation of Muaytha Amature zjednoczyła się z World Muaythai Council (WMC – Światowa Federacja Muaythai zawodowego) zmieniając swoją nazwę na International Federation of Muaythai Associations (IFMA).
IFMA jest organem zarządzającym sportem amatorskich i zawodowych Muaythai. IFMA to organizacja zrzeszająca aktualnie ponad 140 państw z całego świata. IFMA przy współpracy z federacjami kontynentalnymi każdego roku organizuje Mistrzostwa Świata, Puchar Świata oraz wiele różnych turniejów mniejszej rangi.
W Europie przedstawicielem IFMA jest EMF czyli Europejska Federacja Muaythai zrzeszająca ponad 40 państw. EMF ściśle współpracując z IFMA, co roku czuwa nad organizacją Mistrzostw Europy i Pucharu Europy oraz wielu innych szkoleń, spotkań i seminariów przeprowadzanych przez państwa zrzeszone, jak również przez samą EMF i IFMA.

IFMA jest także organizacją oficjalnie rozpoznawalną przez MKOL, co jest ogromnym sukcesem naszego sportu, a jednocześnie pierwszym z kroków w kierunku oficjalnego pojawienia się muaythai na Olimpiadzie.
W czerwcu 2023 roku Muaythai zadebiutował na III Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska 2023.

Jako Polski Związek Sportowy przez wiele lat naszej działalności na terenie kraju zorganizowaliśmy i objęliśmy patronatem kilkadziesiąt zawodów oraz turniejów rozmaitej rangi. Rozpoczynając od standardowych lig na kilkadziesiąt osób, poprzez Mistrzostwa Polski, Puchary Polski, Mistrzostwa Europy, które były wielkimi przedsięwzięciami z uczestnikami i publicznością liczonymi w tysiącach. Działaliśmy na rozmaitych obiektach od mniejszych hal i aren, aż po Tauron Arenę Kraków w roku 2014. Zespół naszych specjalistów ma doświadczenie w organizacji imprez na każdym szczeblu.

Jednym z naszych najważniejszych przedsięwzięć była współorganizacja, z ramienia federacji światowej IFMA i europejskiej federacji EMF, Mistrzostw Europy Muaythai 2014 w Krakowie, które okazały się ogromnym sukcesem. Przez cały tydzień zmagania zawodników z ponad 30 państw odbywały się na terenie krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Gala finałowa wraz z uroczystym zakończeniem Mistrzostw miała miejsce w Tauron Arenie przyciągnęła na widownię ponad 10 tysięcy widzów. Dzięki transmisji w telewizji Polsat galę mogły oglądać również całe rzesze fanów muaythai przed telewizorami. Istotnym przedsięwzięciem były również Mistrzostwa Świata Muaythai w Malezji w 2014 r., które od strony technicznej obsługiwane były przez naszych pracowników (przebieg zawodów, losowanie par, drabinki, obsługa walk programem sędziowskim) przy ścisłej współpracy z zespołem IFMA.

Kolejnym ważnym sukcesem była współorganizacja The World Games 2017 we Wrocławiu, w trakcie których nasi zawodnicy wywalczyli dwa medale – srebro oraz brąz.

Polski Związek Muaythai czynnie działa również w kampaniach prospołecznych. Jedną z nich jest Kampania Muaythai przeciw narkotykom. To światowa kampania prowadzoną w ponad 140 państwach całego świata, a zapoczątkowana w Tajlandii przez Światową Federację Muaythai IFMA w 1999 r.. Kampania towarzyszy wszystkim imprezom organizowanym przez Związek. Celem kampanii Muaythai Przeciw Narkotykom jest edukacja dzieci i młodzieży w zakresie negatywnych skutków brania narkotyków oraz przekonanie ich do sportu, jako zdrowej i interesującej formy spędzania wolnego czasu. Kolejną z inicjatyw jaką promujemy i bierzemy czynny udział jest inicjatywa „Sport to Twój Gang”. Inicjatywa ta dopiero się rozwija, ale już teraz podjęliśmy współpracę z najbardziej utytułowanymi sportowcami i największymi autorytetami w dziedzinie muaythai. Sportowcy, którzy prowadzą seminaria, będący często idolami młodych ludzi, opowiadają im w trakcie wykładów o alternatywnym i dobrym stylu życia z dala od jakichkolwiek używek.. Staramy się z naszymi kampaniami trafiać bezpośrednio do społeczności, które mogą być narażone na negatywne działania używek czy złych społecznych zachowań. W społecznościach, zwłaszcza tych najuboższych, z wysokim bezrobociem, młodzież często pozostaje bez możliwości samodzielnego, pełnego rozwoju. Kierowana chęcią szybkiego wzbogacenia się jest również narażona na wejście na drogę działalności przestępczej poprzez nawiązanie kontaktów z gangami. Jest to działanie niezwykle szkodliwe zarówno dla samej młodzieży, jak też społeczności lokalnej. Dlatego Światowa Federacja Muaythai IFMA wraz z członkami regionalnymi, do których należy także Polski Związek Muaythai, pragnie pokazać i zapewnić alternatywę młodym ludziom. Zachęcamy młodzież do podjęcia aktywności sportowej zamiast wybierania destrukcyjnej drogi w przestępczy świat. Nasz Związek, podobnie jak IFMA uznaje, że młode pokolenie jest kluczowym elementem w każdym społeczeństwie. Młodzi ludzie powinni mieć perspektywy i możliwości rozwoju oraz samodoskonalenia. Sport muaythai pomoże im realizować marzenia i doskonalić charakter. Sport da młodym szansę na podniesienie swojego standardu życia, nauczy wartości i umiejętności, które pomogą im w dorosłym życiu.

Wszystkie te działania nie byłyby możliwe bez odpowiedniej infrastruktury. Nasz Związek, w którego skład wchodzi aktualnie ponad 70 klubów, posiada kompleksowo wyposażone sale treningowe, w których zawodnicy mogą należycie przygotowywać się do Mistrzostw Świata, Europy oraz Pucharów. Zawodnicy mogą trenować codziennie, ustalając godziny z trenerem swojego macierzystego klubu, tak aby ciężki trening w jak najmniejszym stopniu kolidował z nauką lub pracą. Posiadamy także dynamicznie funkcjonujące biuro Polskiego Związku Muaythai, w którym kadra wykwalifikowanych pracowników czuwa nad wszystkimi sprawami związanymi z naszym sportem. Od 2012 r. korzystamy ze wsparcia Ministerstwa Sportu i Turystyki w postaci dofinansowania zadań i corocznie w sposób rzetelny i należyty się z nich rozliczamy (potwierdzają to badania biegłego rewidenta). Nad sprawnym przeprowadzaniem procesu szkolenia zawodników i zawodniczek czuwa ponad 85 trenerów i instruktorów. Dodatkowo każdego roku powoływani są trenerzy kadr juniorów i seniorów (2 osoby) oraz dzieci i kadetów (2 osoby). Przy tak intensywnie wypełnionym kalendarzu nie bylibyśmy w stanie organizować i współorganizować zawodów bez odpowiedniego zaplecza sędziowskiego. Aktualnie grono sędziów ponad 50 osób z aktualnymi licencjami z podziałem na sędziów krajowych oraz międzynarodowych. Władze Związku nieustannie dbają o ustawiczny progres oraz adaptację muaythai do aktualnych trendów panujących w kraju i na świecie, tak aby rzesza ćwiczących, zarówno rekreacyjnie jak i z zamiarem startów, systematycznie się powiększała.