Tajlandia Gospodarzem Halowych Igrzysk Azjatyckich 2021

W 2005 roku Tajlandia była gospodarzem pierwszych Igrzysk. Teraz, po piętnastu latach, Igrzyska powracają do Tajlandii, tym razem do Bangkoku oraz Pattayi.

175

Azjatycki Komitet Olimpijski (OCA) podpisał umowę z Bangkokiem i Pattayą, gospodarzami Halowych Igrzysk Azjatyckich (Asian Indoor and Martial Arts Games, AIMAG), które będą odbywać się w Tajlandii. Ostatnie Igrzyska odbyły się 2017 roku w Ashgabat w Turkmenistanie.

Szósta edycja Igrzysk zostanie rozegrana w przyszłym roku w prowincji Chonburi, gdzie znajdują się Bangkok i Pattaya. Igrzyska będą rozgrywane w 24 różnych dyscyplinach sportowych: w Badmintonie, Kolarstwie BMX, Kręglach, Cheerleaderowaniu, Szachach, Bilardzie, Tancach Sportowych, Sportach Elektronicznych, Sportach Extremalnych (Rolkarstwo, Wspinaczka), Unihokeju, Futsalu, Lekkoatletyce Halowej, Hokeju Halowym, Wioślarstwie Halowym, Ju-Jitsu, Karate, Kickboxingu, Kurashu, Muaythai, Netballu, Pencak silat, Sambo, Pływaniu w krótkim basenie, Taekwondo, Takraw (Hoop Takraw i Sepak Takraw).

W losowaniu miasta gospodarza Igrzysk aktywny udział wziął Yuthasak Sasiprapha, były prezydent NOCT (Tajlandzkiego Komitetu Olimpijskiego). Podczas Zgromadzenia Ogólnego Stowarzyszenia Narodowych Komitetów Olimpijskich (ANOC, Association of National Olympic Committees), które odbyło się w Stanach Zjednoczonych, zaproponował on Dyrektorowi Ogólnemu OCA (Komitet olimpisjki Azji) aby to Tajlandia była gospodarzem Igrzysk. W 2017 roku Prezydent OCA, Ahmed Al-Fahad Al-Ahmed Al-Sabah, spotkał się z urzędnikami Tajskiego rządu, oferując Tajlandii zaszczyt bycia gospodarzem AIMAG w 2021 roku.

Podczas Zgromadzenia Ogólnego OCA w 2019 roku Tajlandia wykazała zainteresowanie również w organizowaniu trzech innych dużych imprez sportowych w okresie między 2021 a 2030 rokiem. Poza AIMAG 2021, to też: Azjatyckie Igrzyska Młodzieżowe 2025, Letnie Igrzyska Młodzieżowe 2026 oraz Gry Azjatyckie 2030.

Z powodu panującej pandemii, ceremonia podpisywania kontraktu między władzami sportowymi Tajlandii a władzami OCA w Kuwaicie miała miejsce przez wideokonferencję.

Muaythai będzie jednym z głównych sportów podczas Igrzysk, tak jak miało to miejsce w poprzednich edycjach tej imprezy. Prezydent IFMA Dr. Sakchye Tapsuwan okazał dumę z faktu, że AIMAG ponownie będą rozgrywane w Tajlandii. Organizacja tych Igrzysk zwiększa szansę Tajlandii do uzyskania prawa organizacji Olimpijskich Igrzysk Młodzieżowych 2026.

Prezydent FAMA (Federacja Zrzeszeń Azjatyckich Muaythai), Karim Massimov, stwierdził, że dzięki tej imprezie najlepsi halowi zawodnicy Azjatyccy będą mieli możliwość pokazaniu się światu, a całe wydarzenie ukaże pełne sportowe zdywersyfikowanie Azji w jednej imprezie.

Dyrektorka IFMA, Charissa Tynan, stwierdziła, że AIMAG jest sukcesem szczególnie dla Muaythai, co jest istotne, gdy IFMA kontynuuje walkę o równouprawnienie płci. W nadchodzącej imprezie pierwszy raz wezmą udział zawodnicy Oceanii, którzy istotnie wzbogacą te Igrzyska.

 

Źródło: muaythai.sport