Buakaw: Ambasador „He for She”

UN Women (ONZ Kobiety) organizuje kampanię "He for She", zachęcającą do podjęcia działan przeciwko przemocy wobec kobiet. Sombat "Buakaw" Banchamek jest tej kampanii ambasadorem.

321

Muaythai, jako sport rozpoznawany przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski, jest współodpowiedzialny za przyczynianie się do rozwoju więzów społecznych i wprowadzanie pozytywnych zmian w społeczeństwie. Nasza Światowa Organizacja IFMA oraz WMC (World Muaythai Council) od dawna utrzymują silne więzi z UNESCO, UN Women oraz Peace and Sport. Obie organizacje są więc też bardzo aktywne w kampanii „He for She” („On dla Niej”), organizowanej przez UN Women.

Kampania „He for She” ma na celu zachęcanie młodych ludzi, w szczególności młodych mężczyzn, do podjęcia działań mających na celu położenie kresu przemocy wobec kobiet. Sombat Banchamek, 5-krotny światowy mistrz WMC oraz promotor muaythai, został nominowany jako ambasador tej kampanii. Sombat, który jest wzorem do naśladowania dla wszystkich jego fanów, czuje, że jego odpowiedzialnością jest edukowanie ich poprzez media społecznościowe.

Sombat Banchamek, znany jako Buakaw Banchamek (Buakaw oznaczający „biały lotos” po Tajsku) jest szeroko uzdolnionym bokserem, mającym wysokie osiągnięcia nie tylko w Muaythai, ale również w japońskim kickboxingu (dwukrotny mistrz K-1) oraz shoot-boxingu (mistrz świata S-Cup 2010). Boks tajski trenuje od 8. roku życia, a od 2012 roku trenuje w Banchamek Gym (nazwanym tak na jego cześć). Z 274 walk Buakaw wygrał 238. W 2017 roku Buakaw został sklasyfikowany na #6 miejscu w światowym rankingu Combat Press.

Buakaw Banchamek był oraz nadal jest wzorem do naśladowania dla wielu młodych mężczyzn. Wykorzystywanie siły sportu do poruszania ważnych kwestii społecznych jest tylko jednym z wielu osiągnięć, które sprawiają, że jest on niezwykłym zawodnikiem.

Można zobaczyć Buakaw w wideo nakręconym na rzecz kampanii „He for She” dostępnym tutaj, ukazującym niektóre z wielu sposobów, w jaki świadkowie przemocy wobec kobiet mogą występować przeciwko temu zjawisku.

 

Źródło: wmcmuaythai.org