Songkran – Tajski Nowy Rok

Chociaż oficjalnie nowy rok wypada 1 stycznia, Tajlandia ma również tradycyjne rozpoczęcie roku - Songkran, wypadający na 13-15 kwietnia.

188

Tajski nowy rok – czyli Songkran – obchodzony jest co roku w dniach 13-15 kwietnia. Chociaż oficjalnie nowy rok rozpoczyna się 1 stycznia, to właśnie Songkran tradycyjnie jest obchodzony jako huczny początek nowego roku.

Słowo Songkran oznacza „ruch”, czy „zmianę miejsca”. Święto to jest przejściem słońca spod znaku Ryby do znaku Barana. Celebracje trwają dwa dni i są pełne najróżniejszych uroczystości: od koncertów, występów teatralnych czy pokazów z wykorzystaniem światła i dźwięku po tradycyjne procesje z posągiem Buddy i piękny noworoczny pochód z udziałem słoni. Jednak najbardziej charakterystycznym wydarzeniem podczas tego święta jest zwyczaj nazwany „Festiwalem Wodnym”.

Festiwal Wodny sprowadza się do „bitwy na wodę” – choć zwyczaj jest bardzo stary, dopiero w ostatnich latach stał się częściej spotykany. Tajowie wierzą w magiczną moc wody, że podczas oblewania się, zmywa się z ludzi zły los, oczyszczając duszę oraz ciało.

Oprócz silnej symboliki Festiwal Wodny jest źródłem dobrej zabawy oraz odstresowania się – jest to jeden z nielicznych momentów w roku, gdzie Tajowie bez konsekwencji mogą poluzować zwykle rygorystycznie przestrzegane maniery oraz zasady etykiety i traktować każdego na równi – można zaobserwować studentów oblewających wodą swoich nauczycieli, czy pracowników oblewających szefów.

Podobnie jak w roku ubiegłym także i w tym z powodu pandemii uroczystości z okazji Songkran są poważnie ograniczone. Wszyscy jednak żyją nadzieją, że rok 2022 przyniesie przełom i powróci świętowanie w charakterystyczny dla Tajów sposób: pełny kolorów, dźwięków oraz uśmiechów.