Narkotyki Boksuj Mity

_____________________________________________________________________________
Opis Kampanii prowadzonej wspólnie z Poradnią Monar w Krakowie:


Narkotyki: boksuj mity.

Czy narkotyki mnie zniszczą, czy spowodują, że będę lepiej się czuł?

Uzależnię się, czy lepiej zdam egzamin?

Będę wyobcowany, czy stanę się duszą towarzystwa?

Temat narkotyków to temat pełen mitów, a większość młodych ludzi nie posiada o nich racjonalnej wiedzy. Żyją w świecie mitów o narkotykach, gdzie z jednej strony stykają się z podwórkową propagandą zachęcającą do sięgania po narkotyki, z drugiej – z postawą panicznego przewrażliwienia ze strony dorosłych, która i tak nie spełnia swojej funkcji i nie chroni przed narkotykami. Czasem, paradoksalnie – wręcz zachęca.

Środowisko rówieśnicze zazwyczaj bagatelizuje zagrożenia związane z używaniem narkotyków: „weź, ten narkotyk przecież nie uzależnia” i wywiera nacisk na postawę młodego człowieka, czasem nie akceptując i odrzucając tych, którzy chcą być „czyści”. Jak to oddziaływanie jest silne, wie niemal każdy młody człowiek.

Świat dorosłych, rodzice, nauczyciele – zwykle demonizują narkotyki, często przyjmując samemu zgoła odmienne postawy wobec alkoholu i innych legalnych używek. Nie chcą w partnerski sposób rozmawiać o narkotykach z młodymi ludźmi, w myśl zasady – po co wywoływać wilka z lasu.

A przecież ten wilk jest obecny – w modzie, subkulturach, telewizji, muzyce. Wszędzie. Żyjemy w cywilizacji pt. „weź pigułkę”, gdzie wielu – od dzieciaka z ADHD, poprzez nastolatkę, która chce mieć szczupłą sylwetkę i sfrustrowaną nauczycielkę z depresją, po rodziców, którzy niekoniecznie stronią od alkoholu i papierosów – poprawiają swoje samopoczucie przy pomocy chemii.

Jeśli mówimy „naucz się odpowiedzialności i dokonuj właściwych wyborów”, to musi być to poprzedzone właściwą edukacją. Rozmowa z młodymi ludźmi o narkotykach powinna być czymś normalnym, jak rozmowa o seksie i wszystkich innych sprawach,  którymi żyją młodzi ludzie. A mówienie „nie sięgaj po narkotyki, ponieważ są złe i cię zniszczą” – nie wystarcza. Gdyby wystarczało, nie mielibyśmy problemu narkomanii.

Chcemy w ramach współpracy z Państwem rozmawiać o narkotykach z młodymi ludźmi, którzy uprawiają boks tajski, bądź po prostu się nim interesują. Chcemy mówić im zarówno o niebezpieczeństwach związanych z używaniem narkotyków, jak i o powodach dla których ich rówieśnicy po nie sięgają.

Adepci sztuk walki nie żyją na bezludnej wyspie, na której nie ma narkotyków, bądź równie niebezpiecznych legalnych używek. Nie są cyborgami zaprogramowanymi na nieużywanie narkotyków. Odnoszą sukcesy i ponoszą porażki – jest to nierozerwalnie związane ze sportem i rywalizacją. Zarówno z sukcesami, jak i z porażkami trzeba sobie umieć radzić. Najlepiej bez narkotyków.

Żeby tak się stało, nie możemy udawać, że po narkotyki sięgają tylko ich słabi koledzy. Albo narkomani z dworca kolejowego. Stąd nasze hasło: Narkotyki – boksuj mity.

Małgorzata Pawłowska i Grzegorz Wodowski
Poradnia MONAR w Krakowie