O nas

_____________________________________________________________________________
Informacje podstawowe o PZ Muaythai:

Polski Związek Sportowy w dyscyplinie muaythai. Współpracujemy i jesteśmy rozpoznawalni przez EMF – European Muaythai Federation, IFMA – International Federation of Muaythai Amateur oraz WMC – World Muaythai Council.

Muaythai to sport honoru i wielkiej szlachetności, to rycerski sport dla odważnych, którzy gotowi są zaakceptować długie godziny treningu, żeby dojść do jak najwyższego poziomu w sztuce. Mało jest tak skutecznych i spektakularnych dyscyplin, wymagających jednocześnie tak intensywnego zaangażowania.

Zawodnicy walczący ze sobą darzą się najwyższym szacunkiem. Jeśli jeden z bokserów wyraźnie dominuje i wie, że walkę ma już wygraną, nie szuka destrukcji, nie usiłuje zniszczyć przeciwnika, lecz zadowala się zachowaniem przewagi. W Tajlandii każdą walkę kończy okazanie pokonanemu przeciwnikowi szacunku dla jego odwagi.

W życiu Tajlandczyków wielką rolę odgrywa wiara. Większość zawodników rozpoczynało treningi jako dzieci w klasztorach buddyjskich, a niejednokrotnie było mnichami, jak na przykład Krongsak, mistrz świata, pogromca Roba Kamana, który był mnichem od dziesiątego roku życia. Głęboka wiara i Muaythai daje Tajom niesamowitą odwagę.

Jest to dla nich sport narodowy i pasja, która wyznacza ich styl życia. Tajski bokser nie uzewnętrznia swych uczuć, nie wybucha, ani nie okazuje nerwów. Najważniejsze dla niego nie jest wygrać lub przegrać, ale dać z siebie wszystko.

Przegrana nie jest hańbą, jeśli walczy się z całego serca.

Misja

Naszą misją jest promowanie sportu walki muaythai, oraz związanych z nim kampanii m. in. „Muaythai przeciw narkotykom” – w której bierze udział ponad 120 państw z całego świata. Kampania ta została zapoczątkowana w Tajlandii.

Naszym celem jest także kształtowanie pozytywnych wzorców spędzania wolnego czasu wśród młodzieży. Muaythai jest sportem, który może odsunąć dzieci i młodzież od narkotyków.

Muaythai to sport walki, który nie tylko wzmacnia ciało, ale przede wszystkim wychowuje.

Trening dla dzieci i młodzieży pozbawiony jest jakichkolwiek elementów agresji, a dzieci zdobywają doskonałą sprawność fizyczną, poprawiają zdolność koncentracji.

Jednym z najważniejszych elementów treningu muaythai jest Wai Khru co można przetłumaczyć jako wyraz szacunku do starszych (trenera, rodziców, kolegów, nauczycieli). Element ten jest nierozerwalnie związany z treningiem muaythai.