Muaythai jako jeden z sportów w Akademickich Mistrzostwach Świata w 2022r.

Informacje o udziale Muaythai w Akademickich Mistrzostwach Świata w 2022r. w Jekaterynburgu, Rosji.

275

W 2022 roku, w pięknym Jekaterynburgu w Rosji, odbędą się kolejne Akademickie Mistrzostwa Świata organizowane przez Międzynarodową Federację Sportu Uniwersyteckiego (FISU). Mistrzostwa te odbywają się cyklicznie, co dwa lata – planowo miały się odbyć w tym roku, lecz niestety z powodu wybuchu pandemii odbyły się tylko jedne zawody – łyżwiarstwo szybkie – w Amsterdamie, Niderlandii.

W 2015 roku Muaythai jako sport został oficjalnie uznany przez FISU, a w 2016 roku IFMA została zaakceptowana przez FISU jako jedyna oficjalna organizacja promująca Muaythai. W 2018 roku sport ten został uwzględniony w Akademickich Mistrzostwach Świata w Pattai, Tajlandii. Mistrzostwa w 2022 roku będą drugą okazją zawodników Muaythai do wykazania swoich umiejętności na Mistrzostwach.

Wszystkie zawody danych rodzajów sportów są podzielone na poszczególne części Mistrzostw, w zależności od charakteru sportu. Z tej racji Muaythai został wliczony do innych sportów walki, które będą miały swoje rozgrywki podczas Mistrzostw: boxing, karate, zapasy zawodowe oraz wushu.

Akademickie Mistrzostwa Świata FISU są niejako możliwością poznania poszczególnych sportów, dopracowania wszelkich niedociągnięć w ich regułach czy sposobie prowadzenia zawodów. Stanowią one tzw. „bramę” dla mniej znanych lub mniej popularnych w świecie sportów, przez którą w przyszłości będą one miały możliwość uczestniczenia w Uniwersjadzie, najbardziej prestiżowych międzynarodowych multidyscyplinarnych zawodach organizowanych przez FISU.

IFMA dziękuje FISU za ich trwającą współpracę oraz wsparcie. Zawodnicy-studenci Muaythai niecierpliwie oczekują momentu, gdy wspólnie z reprezentantami innych sportów będą mogli uczestniczyć w ceremonii otwarcia Akademickich Mistrzostw Świata 2022 oraz brać udział w całej, 11-dniowej imprezie.