Szkolenie IFMA z sędziowania wirtualnych zawodów

Informacje o szkoleniach dla sędziów, które odbyły się w dniach 20-21 czerwca 2020r.

344

Ciężka sytuacja światowa zmusiła wiele instytucji, w tym Naszą Światową Organizację IFMA, do organizacji zawodów wirtualnych. Organizacja takich zawodów niesie ze sobą nowe wyzwania, które nie dotyczą zawodów tradycyjnych – od spraw małych, takich jak utrzymanie stałego łącza internetowego, do spraw dużych, takich jak wykrycie wszelkich błędów w programowaniu przed rozpoczęciem zawodów.

Lecz występują też i inne istotne elementy, które muszą być brane pod uwagę, szczególnie przy zawodach wysokiej rangi. Wirtualne Mistrzostwa Świata organizowane przez IFMA należą do takich właśnie wysokich rangą zawodów i jednym z tych istotnych elementów do uzgodnienia to kwestia sędziowania zawodów.

W przeciwieństwie do zawodów tradycyjnych, obecność sędziów nie jest możliwa w tym samym pomieszczeniu, co zawodnicy. Jako, że są to wirtualne zawody, rodzi to dodatkowe trudności, gdyż możliwe jest ocenianie jedynie tego obrazu, który jest przesyłany przez zawodnika. Aby umożliwić sprawiedliwe ocenienie zawodów, konieczne jest jak największe wyrównanie różnic między  warunkami odbywania się zawodów między wszystkimi zawodnikami, więc kwestie oświetlenia, pozycji kamery i ciała względem kamery również muszą być oceniane.

Ten typ wirtualnego sędziowania jest nowością dla większości, jeśli nie wszystkich, sędziów Muaythai. Biorąc to pod uwagę, Nasza Światowa Organizacja IFMA przygotowała szkolenia dla sędziów, które odbyły się w dniach 20 i 21 czerwca 2020r. (sobota i niedziela). Chociaż prezentowany materiał był ten sam w oba te dni, IFMA przygotowała dwie osobne daty aby umożliwić uczestnictwo jak największej ilości osób w szkoleniach.

Ilość chętnych sędziów przerosła oczekiwania IFMA – co skutkowało przekroczeniem przewidzianego limitu osób w szkoleniach. W związku z powyższym IFMA przesłała najszczersze przeprosiny do wszystkich osób poszkodowanych przez ten problem techniczny i umożliwiła indywidualny dostęp do materiałów z szkoleń dla osób, które nie miały możliwości uczestniczenia w ustalonych terminach.

Pomimo tego problemu same szkolenia przebiegły bez żadnych usterek i zostały pozytywnie ocenione przez uczestników. Przedstawione materiały oraz proponowany system oceniania jest zarówno przejrzysty, jak i sprawiedliwy i zawiera wszystkie niezbędne kwestie, umożliwiający najwyższy poziom sędziowania zawodników.

Zasady oraz wymagania dla zawodników dostępne są dla Państwa tutaj.