Gry Arafura przełożone na rok 2023

W świetle niepewnej sytuacji pandemicznej COVID-19, Rząd Terytorium Północnym Australii łącznie z Ministrem Gier Arafura ogłosił przełożenie Gier z roku 2021 na rok 2023.

262

Gry Arafura, znane po angielsku jako Arafura Games, są Grami organizowanymi co dwa lata w Darwin, Terytorium Północnym Australii, od 1991 roku. W 2013 roku zostały one wstrzymane na osiem lat z powodu zbyt wysokiego kosztu ich prowadzenia, jednak ponownie zostały rozegrane w roku 2019. Ich kolejna odsłona miałaby się odbyć planowo w 2021 roku – jednak z powodu pandemii, Minister Gier Arafura łącznie z Rządem Północnego Terytorium zdecydowali się na przełożenie gier na rok 2023.

Gry Arafura mają na celu umożliwienie współzawodniczenia osób niepełnosprawnych z osobami pełnosprawnymi. Przygotowania kolejnych odsłon trwają lata, a niepewność związana  z sytuacją COVID-19 powoduje, że nie jest możliwa organizacja tych zawodów w sposób zapewniający wysoką jakość ich przebiegu.

Od samego początku rozgrywania tych Gier, uczestniczyli w nich reprezentanci z innych krajów. Z roku na rok ilość tych zawodników tylko rosła. W dzisiejszych czasach, choć ograniczenia wjazdu do Australii są powoli znoszone, wielu zawodników może podjąć decyzję o zaniechaniu podróży do Australii z racji obawy o własne zdrowie.

W celu organizacji Gier Arafura w pierwotnie planowanym terminie, wymagane byłyby natychmiastowe oraz znaczne zobowiązania finansowe, które na te czasy wiążą się z niedopuszczalnym poziomem ryzyka wykorzystywania środków finansowych podatników Australii.

Minister Gier Arafura, Natasha Fyles, powiedziała: „Reprezentujemy Rząd, który przywrócił Gry Arafura w 2019 roku po ośmioletniej przerwie. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem oraz okazały się niezwykle korzystne dla społeczności Terytorium Północnego. Powiedzenie, że jesteśmy rozczarowani koniecznością podjęcia tej decyzji o ich przesunięciu jest niewystarczające. Jesteśmy jednak oddani Grom i razem z Rządem Północnego Terytorium będziemy pracować nad ich kolejną odsłoną w 2023 roku. Na skutek istnienia obecnego kryzysu zdrowia publicznego nie jesteśmy w stanie w żaden sposób przewidzieć przyszłości tych Gier. Choć żywię nadzieję, że za jedenaście miesięcy wszyscy się przyzwyczaimy do „nowej normalności” bez dalszego rozwoju pandemii COVID-19, wciąż istnieje zbyt wiele niewiadomych aby umożliwić spokojną organizację gier na 2021 rok.”

Nasza Światowa Organizacja IFMA pozostaje oddana Grom Arafura i dalej chętnie będzie uczestniczyła w nich w roku 2023, gdyż jest to dla naszego sportu ważna impreza, dająca zawodnikom wielu krajów niesamowite okazje do współzawodniczenia z wieloma innymi, utalentowanymi sportowcami.

Źródło: muaythai.sport