Najstarsze zachowane nagranie walki Muaythai

Fragment filmowy prawdopodobnie pochodzi z 1927 roku.

836

Kinematografia Tajlandii sięga roku 1897, kiedy to Król Chulalongkorn został sfilmowany podczas swojej wizyty w Szwajcarii. Nagranie zostało wysłane i przedstawione w Tajlandii, gdzie wzbudziło wystarczająco duże zainteresowanie, by dać przyczynek do rozwoju kinematografii w tym kraju. Początkowo wyświetlano filmy zagraniczne na sprzęcie filmowym zakupionym przez rodzinę królewską i rodzimych biznesmenów. Już w latach 20stych zaczęła kiełkować lokalna kinematografia, która w latach 30stych przerodziła się w Tajski przemysł filmowy – rozpoczynając „Złoty Wiek” kina Tajskiego.

Z tych wczesnych lat kręcenia filmów zachowały się jedynie ich urywki, trwające od jednej do trzech minut. Jednym z takich zachowanych urywków jest klip z filmu pt. „I am from Siam”, czyli „Jestem z Syjamu” – przedstawiający fragment rozpoczynający się od tańca Wai Khru do zakończenia walki.

Film ten najpewniej został wysłany poza granicę Tajlandii i przedstawiony światu zachodniemu, gdyż w wyświetlonym klipie widzimy charakterystyczną dla tych czasów czołówkę w języku angielskim oraz narracja również jest w tym języku. Niestety nie ma zachowanych danych na temat tego, jak do tego doszło ani kiedy.

Nagranie prawdopodobnie pochodzi z 1927 roku. W tych czasach wiedza świata zachodniego o Muaythai była jeszcze ograniczona, w związku z czym część wypowiedzi narratora prawdopodobnie w dzisiejszych czasach nie zostałaby powtórzona. Mimo to, z perspektywy czasu klip ten jest ciekawym udokumentowaniem w jaki sposób Muaythai ewoluował do dnia dzisiejszego.

Nagranie pochodzi z Archiwum Filmowego w Bangkoku. Przed możliwością udostępnienia nagrania, konieczna była jego digitalizacja z błony fotograficznej . W tej chwili jest ono uważane za najprawdopodobniej najstarsze zachowane nagranie Muaythai.

Fragment filmu mogą Państwo zobaczyć tutaj.