Dzień Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami i Taniec Wai Khru

W dniu dzisiejszym przypada Dzień Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami. Z tej racji fundacja Autyzm Up zaprasza wszystkich, małych i dużych, młodszych i starszych, do wykonania tańca wojownika - czyli taniec Wai Khru.

288

Taniec Wai Khru nosi w sobie dużo tradycji oraz symboliki. Ma na celu oddanie respektu oraz wdzięczności ucznia do jego nauczyciela. Jest nierozerwalnie związany z muzyką, która jest najczęściej grana przez małą orkiestrę, nadającą dodatkową głębię temu pięknemu tańcu.

Chociaż taniec ma w sobie elementy stałe, mające na celu okazanie respektu swoim nauczycielom, ma również elementy umożliwiające podkreślenie indywidualności ucznia. Z tego powodu długość trwania oraz złożoność tańca jest różna w zależności od zawodnika – bardzo często jeden zawodnik będzie trzymał się już wyuczonej, charakterystycznej dla siebie sekwencji tańca.

Dlatego też taniec Wai Khru jest idealnym sposobem na podkreślenie piękna życia oraz okazanie wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Nasze człowieczeństwo, nasza empatia i chęć do bycia lepszym człowiekiem symbolicznie są jak spoiwo łączące nas, tak jak „elementy stałe” w tańcu Wai Khru. A „elementy indywidualne” to wszystkie nasze piękne, różnorodne cechy, które sprawiają, że jesteśmy wszyscy w jakimś stopniu różni. Różni, ale równi jednocześnie.

Chcąc podkreślić tą indywidualność każdego z nas, a zarazem tego wspólnego człowieczeństwa, Fundacja Autyzm Up zaprasza każdego zainteresowanego do wzięcia udziału w akcji przedstawienia tańca Wai Khru. Fragmenty z wszystkich przesłanych nagrań zostaną zmiksowane w jeden filmik, który następnie zostanie zamieszczony na stronie Facebook Fundacji. Z nadesłanych filmików zostaną wylosowane trzy, których twórcy otrzymają dodatkowo koszulkę Autyzm Up.

Więcej informacji na temat tej akcji mogą Państwo znaleźć na stronie internetowej oraz Facebookowej Fundacji. Wszystkich zachęcamy do udziału!