Rekordowy budżet na rządowy program „KLUB”

Rządowy program „KLUB” jest kierowany do małych i średnich klubów sportowych, w celu wspierania ich działalności. W zeszłym roku liczba wspartych klubów wynosiła 3885. W tym roku może wynieść aż 5000.

308

SARS-COV-2 oraz wywoływana przez niego choroba – COVID-19 – zmieniła drastycznie realia w jakich żyjemy. Choroba, która zaczęła w Chinach rozwinęła się w ogólnoświatową pandemię, wpływającą na każdy aspekt naszego życia. Obawa o własne zdrowie oraz chęć utrzymania bezpieczeństwa wymusiła podjęcie działań, których nie spodziewalibyśmy się nigdy za konieczne.

Kwarantanna obowiązująca już od miesiąca kompletnie zmieniła nasze codzienne życie. Ulice, zwykle pełne przechodniów i aut, teraz zieją pustkami. Większość z nas pracuje z domu lub nie pracuje w ogóle. Galerie handlowe, restauracje, bary zostały zamknięte do odwołania. Lecz nie tylko te placówki zostały zamknięte: również wszystkie kluby sportowe zostały zmuszone do zamknięcia.

Jak utrzymać klub, gdy nie jest możliwe trenowanie w nim fizycznie? Płatne treningi online czy zbiórki pieniędzy są pewnymi możliwościami, lecz niekonieczne pozwolą na opłacenie trenerów i  szkoleniowców. W czasie gdy niepewność co do przyszłości funkcjonowania klubów wisi w powietrzu, Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk wyszła im naprzeciw.

„Zdecydowałam o zwiększeniu środków na program „KLUB” z uwagi na trudną sytuację trenerów i instruktorów pracujących z dziećmi i młodzieżą, związaną z pandemią koronawirusa. Wiem, że to właśnie dzięki klubowym szkoleniowcom swoje wielkie sportowe kariery rozpoczęło wielu wybitnych zawodników. Poza zwiększeniem środków, zmianie uległy też zasady ich wydatkowania. Każdy klub sportowy wsparty przez ministerstwo sportu, będzie mógł przeznaczyć całą kwotę dofinasowania na wynagrodzenie dla trenerów i instruktorów.” – mówi Minister Sportu.

Z danych przekazanych przez Ministerstwo Sportu jest to duża zmiana: z 42 milionów złotych, środki zostały zwiększone do ponad 55 milionów. Z takiej kwoty możliwe jest opłacenie 12 tysięcy szkoleniowców i 5 tysięcy klubów sportowych. Dla porównania, w 2019 roku ilość wspartych klubów sportowych wynosiła 3885.

Z danych przekazanych przez Rzecznika Prasowego Ministerstwa Sportu, Panią Agnieszkę Roszkiewicz, projekt cieszy się olbrzymim zainteresowaniem. Nigdy wcześniej wsparcie nie trafiało bezpośrednio  do klubów. Przedmiotem dofinansowania są wynagrodzenie szkoleniowców, organizacja obozów sportowych i zakup sprzętu sportowego. Beneficjentami Programu są kluby sportowe pracujące z dziećmi i młodzieżą do 18-tego roku życia.

Więcej informacji na temat programu „KLUB” oraz warunków przystąpienia do niego mogą Państwo uzyskać kontaktując się z:

Agnieszka Roszkiewicz
Rzecznik Prasowy Ministerstwa Sportu
Telefon: 602594131
Adres e-mail: rzecznik@msport.gov.pl