12 rocznica Contender Asia

Minęło już dwanaście lat od daty wyemitowania programu, w którym Muaythai grał główną rolę.

304

O programie Contender Asia słyszeli wszyscy, którzy żyją w świecie Muaythai od przynajmniej 12 lat. Program typu „reality show” był transmitowany przez wiele dużych stacji telewizyjnych w tym AXN Asia, ITV 4, Versus czy Fox TV, a szczególnie wysokie oceny otrzymał w sieci AXN, gdzie oglądało go ponad 400 milionów widzów.

W serialu, sankcjonowanym przez WMC, pojawiło się 16 zawodników z całego świata. Zawodnicy zostali podzieleni na dwie grupy – Tiger Kings oraz Wild Boars. Podczas trwania serialu, wszyscy zawodnicy mieszkali w jednym domu, a ich życie codzienne poza zawodami było transmitowane na bieżąco. Sam program składał się z serii wyzwań oraz walk eliminacyjnych, gdzie zwycięzca pozostawał w turnieju a przegrany opuszczał program.

Było to pierwszy raz w historii, gdy Muaythai został przedstawiony w programie rozrywkowym i transmitowany w głównych stacjach telewizyjnych. W powstanie programu było zaangażowane studio filmowe Dreamworks i Mark Brunett – jeden z ważniejszych producentów telewizyjnych, który wcześniej sławił się takimi produkcjami jak: „Apprentice”, „The Voice”, oraz „Czy Jesteś mądrzejszy od 5-klasisty?”. Wśród producentów była również dyrektorka IFMA, Charissa, zapewniając integralność programu telewizyjnego.

„Contender Asia” dysponował wysoką pulą nagród, sięgającą pół miliona dolarów amerykańskich, z nagrodą dla zwycięży wynoszącą 150 tysięcy dolarów. Zwycięzca oprócz pasa Contender otrzymał również pas mistrza świata WMC.

Pogram miał miejsce w Singapurze, z pełnym wsparciem rządu Singapurskiego. Został on wyprodukowany we współpracy z Riaz Methi, CEO Imagine Group. Specjalnie do tego programu został zbudowany loft, w którym zawodnicy mieszkali, trenowali, oraz walczyli ze sobą. Światowy Organ Zarządzający Muaythai WMC (IFMA) zapewniała nadzór nad technicznymi aspektami zawodów, a gospodarzami programu byli Stephan Fox (były mistrz Muaythai oraz Generalny Sekretarz IFMA) i Jaymee Ong (Australijski prezenter TV). Komentatorami byli szeroko na świecie znani Michael Schiavello (komentator „The Voice”) oraz Mark „Młot” Castagnini.

W programie brali udział:

W grupie „Wild Boars”:
Rafik Bakkouri (lider)
Nareupol Fairtex (Tajlandia)
Bruce „Kaznodzieja” Macfie (Australia)
David Pacquette (Anglia)
Alain Sylvestre (Kanada)
Zidov „Akuma” Dominik (Szwajcaria)
Joakim „Yukay” Karlsson (Szwecja)
Sean Wright (Szkocja)

W grupie „Tiger Kings”:
John Wayne Parr (lider – Australia)
Yodsanklai Fairtex (Tajlandia)
Soren Monkongong (Australia)
Jose “Pitu” Sans (Hiszpania)
Dzhabar Askerov (Rosja)
James Martinez (USA)
Kim Khan Zaki „Zig Zach” (Singapur)
Trevor „TNT” Smandych (Kanada)

W programie, oprócz walk Muaythai, zostały również przedstawione momenty komiczne oraz szczere wyznania wielu zawodników, którzy brali udział w konkurencji aby poprawić sytuację rodzinną. Warto zaznaczyć, że niektórzy z nich pochodzili z biednych środowisk.

Finał programu odbył się w hali Singapore Indoor National Stadium w obecności wielu widzów z całego świata.

W finale Yodsanklai pokonał John’a Wayne Parr’a, po czym nastąpił podniosły moment, w którym Stephan Fox wręczył zwycięzcy czek na 150 tysięcy dolarów. Następnie dyrektorka IFMA, Charissa, przetłumaczyła wywiad który miał miejsce po walce.

Stephan Fox stwierdził, że program przedstawiał prawdziwe życie zawodnika i w tym tkwił jego sukces: ukazanie nadziei, celów, poświęceń, sposobów radzenia sobie z przegraną i zwycięstwem, tęsknota za bliskimi – na końcu zaś, zwycięzca jest tylko jeden. W programie zwrócono też uwagę na ważne elementy Muaythai i jego kultury, w związku z czym należy docenić włożoną pracę wszystkich, którzy przyczynili się do powstania programu: zawodników, sędziów , którzy gwarantowali zachowanie „fair play” i producentów, którzy umożliwili tym wspaniałym zawodnikom zyskać jedyne w swoim rodzaju doświadczenie.

Źródło: https://muaythai.sport